czwartek, 28 lutego 2013

Czyścimy monitor LCD


Każdy z nas przeżywał ten moment zachwytu i dumy po wyjęciu świeżego, czyściutkiego monitora LCD z pudełka, albo przy pierwszym użyciu laptopa. Monitory LCD mają wiele zalet, są zdrowsze dla oczu, nowoczesne i cienkie. Niestety, jak każdy cud techniki mają jedną małą wadę, szybko się brudzą.

By pozbyć się zabrudzeń, i przywrócić naszemu LCD idealny, nowy wygląd wystarczy zastosować trzy proste kroki:
1. Po pierwsze należy bezwzględnie pamiętać o odłączeniu monitora lub laptopa od źródła zasilania. W przypadku tych drugich należy również wyjąć baterię.
2. Następnie przecieramy monitor szmatką wykonaną z tkaniny niepozostawiającej włókien. Bardzo dobrze sprawdza się mikrofibra. Przed rozpoczęciem pracy warto obciąć wszelkie metki i wszywki, które mogłyby porysować monitor.
3. Po trzecie, szmatkę należy zwilżyć ciepłą wodą i delikatnie przetrzeć monitor na mokro. Nie wolno robić nic na siłę, ani za mocno naciskać, gdyż może to zniszczyć ekran.

Na rynku jest wiele preparatów dedykowanych ekranom LCD, i nie ma nic złego w ich stosowaniu. Warto jednak pamiętać o tym, by nie rozpylać ich bezpośrednio na ekran, bo może to doprowadzić do uszkodzeń. Małą ilość środka należy rozpylić na ściereczkę z mikrofibry, co zapobiegnie ewentualnemu przedostaniu się środka czyszczącego do wnętrza monitora.

Bezwzględnie należy unikać czyszczenia monitorów LCD środkami zawierającymi amoniak, alkohol etylowy aceton etylowy kwasu chlorku metylu. Te związki chemiczne niszczą powierzchnie ekranów i wszelkie zabezpieczenia, które mogą na nich być.



środa, 27 lutego 2013

Uwaga! Niebezpieczna klawiatura!


W dzisiejszym świecie ciężko obejść się bez komputerów. Nie ma biura, w którym nie stało by chociaż jedno takie urządzenie. Niestety, nasz przyjaciel komputer, który codziennie wita nas wesołą melodyjką, jest siedliskiem bakterii. W klawiaturze jest więcej mikrobów niż w toalecie!

Bakterie, rozwijające się na klawiaturze mogą doprowadzić do zatrucia jedzenia, oraz wywołać niebezpieczne choroby. Wielu naukowców opisuje tę sytuację bardziej obrazowo. Ich zdaniem klawiatura jest obrazem tego co mamy w nosie i w żołądku. Jest w tym wiele racji, ponieważ naukowcy zajmujący się problemem brudnych klawiatur znaleźli na nich pałeczki E.Coli.  Co więcej, wymienianie się klawiaturą pomiędzy pracownikami może rozprzestrzeniać choroby, podobnie jak zwykłe kichnięcie czy kaszel.
A pracownicy, którzy jedzą posiłki na swoich biurkach, dodatkowo podkarmiają mikroorganizmy okruszkami. O myciu rąk po wyjściu z toalety wspominać nie trzeba.

Żeby poradzić sobie z tym problemem i nie wywołać epidemii w zakładzie pracy, warto od czasu do czasu zafundować komputerom porządne sprzątanie. Zaczynamy od odwrócenia klawiatury i wytrzęsienia z niej wszelkich okruchów. Potem można użyć sprężonego powietrza by pozbyć się tego, co nie wypadło a następnie przetrzeć szmatką, która nie pozostawia włókien. Dezynfekcję przeprowadzamy specjalnymi środkami lub przeznaczonymi do tego chusteczkami nasączonymi środkiem antybakteryjnymi.

Albo zostaw to nam. W swoim biurze używamy dokładnie takich samych środków jak w biurach naszych klientów.


poniedziałek, 25 lutego 2013

Jak poradzić sobie z czyszczeniem lodówki?


Czyszczenie lodówki jest bardzo drażliwą kwestią. Z jednej strony urządzenie spełnia funkcje ozdobne, a z drugiej służy do przechowywania jedzenia, przez co środki, których używamy do czyszczenia muszą być bardzo delikatne i nie mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jak zwykle, tak i w tym przypadku najlepiej sprawdzają się na tym polu stare, sprawdzone sposoby.
By uzyskać tani i nietoksyczny płyn do mycia wnętrza i obudowy lodówki, wystarczy zmieszać takie same ilości wody i białego octu. Taką mieszanką możemy skutecznie umyć całe urządzenie, w tym koszyki umieszczone na drzwiach oraz przegródki na warzywa i owoce, oraz górę lodówki gdzie najczęściej osadza się kurz.
Dzięki tej metodzie zapobiegniemy również rozwojowi pleśni, wystarczy przetrzeć wszystkie najbardziej narażone na to miejsca szmatką zamoczoną w nierozcieńczonym occie.

Na zakończenie, warto włożyć do lodówki otwartą torebkę sody oczyszczonej, dzięki czemu zachowa świeży zapach na dłużej.





piątek, 22 lutego 2013

Czyścimy octem dywan


W pierwszej chwili może wydawać się, że pomysł jest co najmniej niedorzeczny. Przecież ocet śmierdzi, więc jak można wykorzystywać go do czyszczenia dywanów w pokojach? Można. Ocet bardzo dobrze sprawdza się przy usuwaniu różnego rodzaju plam.

Wystarczy nałożyć na plamę mieszankę 2 łyżek stołowych soli, zmieszanych z 1/2 szklanki białego octu, i lekko potrzeć a następnie pozostawić do wyschnięcia. Gdy mieszanka będzie sucha, odkurzamy kłopotliwe miejsce. I voila! Po plamie nie ma śladu. Ta metoda sprawdza się przy małych plamach. Jeżeli musimy poradzić sobie z większymi zabrudzeniami, do mieszanki trzeba dodać 2 łyżki stołowe boraksu. Boraks można kupić w aptece.

Ten sposób na odplamianie dywanów jest tani, prosty i bardzo ekologiczny.


środa, 20 lutego 2013

Ocet i soda cz. II


Kontynuujemy temat wykorzystania sody i octu w utrzymaniu codziennej czystości. Dziś chcę podzielić się z Państwem przepisem na świetny  środek do sprzątania łazienek. Jest tani i prosty w przygotowaniu, a usuwa osady z mydła i pleśń tak jak reklamowane w telewizji płyny i mleczka do sprzątania.

Składniki:
- 1 2/3 szklanki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki mydła w płynie
- 1/2 szklanki wody
- 2 łyżki octu

Mieszamy sodę z mydłem w płynie. Dolewamy wodę i ocet, i mieszamy aż pozbędziemy się z mikstury wszystkich grudek. Najlepiej do tego celu użyć widelca. Gotowy środek przelewamy do zamykanej butelki, i gotowe! Przed użyciem mleczka trzeba pamiętać by je wstrząsnąć, oraz by zamykać szczelnie butelkę gdy jej nie używamy.
Sposób użycia domowego środka jest identyczny jak w przypadku reklamowanych mikstur. Wylewamy odrobinę na powierzchnię, którą chcemy wyczyścić, lekko pocieramy gąbką i zmywamy wodą.



piątek, 15 lutego 2013

Ocet i soda czyli babcine sposoby na czystość

Biały ocet i soda oczyszczona to rzeczy, które znajdziemy w każdej kuchni.  O ich czyszczących właściwościach wiedziały już nasze babcie.
Obydwa te składniki  będą szczególnie przydatne dla osób, które lubią ekologiczne podejście do sprawy. Dodatkowo są bardzo tanie i łatwo dostępne Oczywiście jeżeli chcemy korzystać z octu, musimy przygotować się na niezbyt miły zapach tego płynu, który da się zniwelować dodając do niego odrobinę olejków eterycznych. Nieźle sprawdza się olejek lawendowy, sama sprawdziłam.

W kilku następnych wpisach opowiem o tym jak można wykorzystać ocet i sodę w sprzątaniu domu. Dzięki nim będziecie cieszyć się czystością.

Po pierwsze, soda i ocet świetnie sprawdzają się w czyszczeniu kranów wykonanych ze stali nierdzewnej.
Wystarczy zwilżyć kran wodą, posypać go sodą, lekko potrzeć  a następnie zmyć. Wody nie może być za dużo, całość powinna mieć konsystencję pasty. By dokładnie umyć wszystkie zakamarki warto użyć starej szczoteczki do zębów. Takiej samej mieszanki można użyć czyszcząc obręcz i uszczelkę. 
Użyjmy nasączonych w occie ręczników papierowych by wyczyścić zlew. Wystarczy obłożyć go nimi, i pozostawić na 20 minut, podczas których można się zrelaksować ;) 

Oczywiście takich metod nie używamy w pracy. Magenta korzysta tylko z profesjonalnych środków czystości renomowanych firm. Wyłącznie ekologicznych.